➡ Jak dbać o ruszta, aby nie zaszkodziły one twojemu stadu oraz twojemu portfelowi❓

Systematyczność to podstawa. Niestety wiesz, że posiadanie ruszt wcale nie oznacza braku pracy przy czyszczeniu podłogi. Raz czy dwa w tygodniu, trzeba po prostu wejść na podłogę szczelinową i wyczyścić ją w miejscach gdzie krowy rzadko chodzą, lub w miejscach (np. w rogach) gdzie często rozmnażają się niechciani przez nas goście czyli bakterie. Nie jest to system bezobsługowy i dla zapewnienia komfortu zwierzętom trzeba dbać o czystość posadzki szczelinowej, by uniknąć poślizgnięć i urazów mechanicznych. Wiemy, że ruszta same w sobie są wymagającym podłożem dla bydła. To bardzo ważne, aby czyścić ruszta systematycznie. Tu również istnieje możliwość ograniczenia pracy ludzkiej przez zastosowanie nowoczesnych technologii – jak np. robota czyszczącego posadzki Lely Discovery.

➡ Jak podłoga szczelinowa wpływa na wydajność twojego stada❓

Nie od dziś znane jest powiedzenie, że krowę doi się nogami, jak wskazują badania jest to w dużej mierze prawda. Stan racic, a raczej ich zdrowotność ma ogromny wpływ na wydajność mleczną. Może to dość pośrednie pytanie, ale rzeczywiście badania potwierdzają, że liczne schorzenia racic mają bezsprzeczny wpływ na wydajność mleczną i reprodukcję krów mlecznych. Krowy z problemami spędzają dużo mniej czasu przy żłobie, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszonego pobrania paszy i utraty kondycji. Czynniki te negatywnie wpływają na wydajność mleczną, a także zdolności reprodukcyjne. Wskazano średni spadek wydajności mlecznej na poziomie 357–574 kg na laktację u krów z co najmniej jednym schorzeniem racic. Spadek w wydajności jest tym większy, im we wcześniejszej fazie laktacji wystąpił problem z racicami. W przypadku reprodukcji schorzenia racic wydłużają okresy: między ciążowy, usługi i między wycieleniowy, a także zwiększają liczbę inseminacji potrzebną do zapłodnienia. W najpoważniejszych przypadkach mogą wpłynąć na przebieg porodu oraz występowanie martwych urodzeń.

Przedstawione powyżej problemy wynikają częściowo z odczuwania bólu przez zwierzęta, u których pojawiło się schorzenie racic. Niestety, bardzo często spadek wydajności mlecznej czy reprodukcyjnej pojawia się na długo przed pojawieniem się pierwszych objawów schorzenia, co generuje ukryte koszty obniżonej zdrowotności racic. Wskazano także, że krowy z obniżoną zdrowotnością racic mają o 70% zwiększone brakowanie w porównaniu ze zdrowymi osobnikami.

Z kolei wiemy, że liczne choroby racic wypływają między innymi z uszkodzeń, które doszły na śliskiej posadzce, lub przez bakterie, rozmnażające się w niesprzątanych legowiskach lub rusztach. Krowa, która odczuwa ból podczas stania, niechętnie je i niechętnie się doi co wpływa na spadek wydajności.

Badania przeprowadzone w Holandii w 1997 roku pokazały średni koszt związany ze schorzeniami racic na poziomie ~400 zł kiedy koszt poniesiony na profilaktykę u zdrowych krów był na poziomie ~80 zł. Dużo wyższe koszty wskazano w Wielkiej Brytanii, gdzie w 1995 roku, w zależności od schorzenia, koszty podawano na poziomie 600–1000 zł na krowę. W nowszych badaniach, na niemieckich krowach w 2010 i holenderskich w 2014 roku, koszty związane z obniżoną zdrowotnością wynosiły ~240 zł na krowę. Z czego największą stratę odnotowywano w związku z obniżoną wydajnością mleczną. Wniosek jest taki, że zawsze łatwiej i taniej jest zapobiegać, niż później leczyć.

➡ Jak stan podłogi szczelinowej wpływa na zdrowotność twojego stada❓

Ta kwestia ma wielkie znaczenie, jeśli nie lubisz wydawać zbędnych środków na leczenie stada oraz po prostu martwisz się o swoje zwierzęta. Kulawizna jest to objaw chorobowy przejawiający się zaburzeniami postawy i ruchu zwierzęcia. Stany wywołujące kulawizny należą do najbardziej bolesnych chorób i zaburzeń, jakie mogą wystąpić u bydła. W ostatnich latach częstotliwość występowania kulawizn stale się zwiększa, co jest wynikiem równoczesnego zwiększania się masy ciała i wydajności krów. Według specjalistów 80% schorzeń dotyczy kończyn tylnych z powodu znzcznie większego obciążenia tylnej części ciała, a zwlaszcza palców zewnętrznych. Ból spowodowany kulawizną powoduje obniżenie produkcji mlecznej, efektywności rozrodu oraz wzrost brakowania krów, a zatem znaczne straty ekonomiczne. Nieoficjalnie mówi się, że 25% stada rocznie może być dotkniętych problemami z racicami. Kulawizny, niepłodności i zapalenia gruczołu mlekowego są to najczęstsze przyczyny brakowania krów w stadach.

Powody kulawizn mogą być różne, m.in.: aspekty genetyczne, żywieniowe, a przede wszystkim technologiczne, związane ze sposobem utrzymania i pielęgnacji zwierząt, wyposażeniem technicznym ferm, a także w znacznym stopniu z prawidłowym żywieniem bydła. Poniżej te najistotniejsze:

Nieprawidłowe podłoże – nierówne i śliskie posadzki mogą być przyczyną urazów. Z kolei zbyt miękkie podłoże (gumowe maty), szczególnie w oborach uwiązowych, przy braku korekcji, powodują nadmierne wyrastanie rogu racicowego.

Zła higiena w oborze – utrzymująca się dłuższy czas naganna higiena stanowisk, korytarzy paszowych i przepędowych, które są mokre, zanieczyszczone odchodami, mogą prowadzić do nadmiernego rozmiękania rogu racicowego i zwiększają podatność na urazy i gnicie oraz rozwój bakterii powodujących zakaźne choroby nóg.

Brak korekcji racic lub jej nieprofesjonalne przeprowadzenie – zaniechanie przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych w postaci korekcji racic jest powodem nadmiernego wyrastania rogu racicowego. Zadanie to należy powierzać fachowcom, gdyż źle wykonana korekcja może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Błędy żywieniowe – nieprawidłowo bilansowana dawka pokarmowa może być przyczyną występowania kwasicy, której konsekwencją mogą być owrzodzenia podeszwy racicy. Również niedobory mineralno – witaminowe wpływają na pogorszenie stanu racic.

Nieodpowiednia długość stanowisk – zbyt krótkie i źle wyprofilowane stanowiska mogą powodować nieproporcjonalne obciążenia kończyn, czego skutkiem mogą być odgniecenia podeszwy racicy.

Aspekty genetyczne – cechy osobnicze świadczące o zmniejszonej wytrzymałości narządu ruchu i rogu racicowego, powinny być eliminowane przez prawidłowo prowadzoną selekcję krów.

➡ Jak oszczędzić jeszcze więcej czasu, sił i środków❓

Przedstawiamy Ci rozwiązanie problemu, jakim jest robot do czyszczenia ruszt – Lely Discovery.

Optymalna czystość to zdrowsze krowy

Czysta podłoga pomaga ograniczyć problemy z racicami oraz utrzymać ogony i wymiona w czystości. W czystym otoczeniu krowy zachowują się bardziej naturalnie, co przyczynia się do wcześniejszego wykrycia rui. Dbałość o czystość i higienę obory przekłada się na poprawę stanu zdrowia krów.

Ciągle czysta obora

Dzięki robotowi Lely Discovery nie musisz już codziennie poświęcać czasu na usuwanie odchodów. Robot do usuwania odchodów czyści podłogę obory bez przerwy: 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Pracuje w ustalonych godzinach i przemierza wyznaczoną przez Ciebie trasę, nie zakłócając spokoju krów. Dzięki niemu obora stanowi czyste, bezpieczne i przyjazne środowisko pracy.

Prostota i elastyczność

Samodzielnie wyznaczasz trasę przejazdu robota i częstotliwość sprzątania. Możesz uwzględnić strategię żywienia, tak aby robot Discovery nie zakłócał Twojej pracy i spokoju krów. Robotem można też sterować za pomocą smartfona.

Oszczędność czasu

Robot Discovery wyręcza Cię w codziennym sprzątaniu i dociera do każdego zakątka obory, co jest niemożliwe w przypadku systemów usuwania odchodów podłączanych za pomocą łańcucha lub kabla. Zapewnia to znaczną oszczędność czasu. Możesz skonfigurować robota Discovery tak, aby czyścił oborę kilka razy w ciągu dnia.

Zobacz Lely Discovery w akcji!

Jeśli chcesz poznać jeszcze więcej zalet Lely Discovery oraz jego cenę skontaktuj się z nami!

Nr tel. 500-400-567

E-mail: biuro@technik.wegrow.pl

Rolniczy sklep internetowy
Rolniczy sklep internetowy
skrojony na miarę twoich potrzeb

Jesteś producentem mleka? To sklep, który został stworzony z myślą o tobie. Posiadamy szeroki asortyment części do systemów udojowych oraz środki utrzymania czystości, higieny i niezbędne wyposażenie.

Oferta dla rolników Centrum Rolnictwa
Usługi dla rolników
dostępne na terenie całego kraju

Doświadczenie jakie zdobyliśmy pozwoliło nam stać się liderem w branży rolniczej. Od projektu, przez doradztwo, aż do montażu i serwisu. TAK - naszych serwisantów możesz zostawić samych, o nic się nie martwiąc. Niezawodność, szybkość i pewność siebie, to cechy, które zyskaliśmy przez wiele lat.