Maty legowiskowe dla krów, co warto wiedzieć? Technik Centrum Rolnictwa Dzielimy się swoim doświadczeniem.

Jak maty legowiskowe wpływają na wydajność twoich krów?

Nie od dziś wiadomo, że “krowę doi się nogami”. Dlatego to bardzo ważne, żeby stworzyć zwierzęciu komfortowe miejsce odpoczynku. Dlaczego? Ponieważ spędza w nim od 12 do 14h na dobę. Na każdą dodatkową godzinę odpoczynku krowa jest w stanie wyprodukować od 3 do 5 kg mleka dziennie, co jest poparte badaniami. Dlaczego tak się dzieje? Dwa niezależne badania wykazały, że przepływ krwi w wymieniu u krów leżących, w porównaniu do stojących zwiększa się o 24–28%. Sprzyja to wyższej wydajności mlecznej oraz wpływa na lepsze dostarczenie składników odżywczych do wymienia. Im podłoże wygodniejsze tym krowa leży dłużej, tym samym produkuje więcej mleka. Czy mata dla krów jest odpowiednio wygodnym rozwiązaniem? Dowiesz się tego z tego artykułu.

Ważna kwestia to również odpowiednia ilość stanowisk w twoim stadzie, jeśli będzie ich za mało, krowy będą wypoczywać za długo, wiedząc, że jeśli już wstaną inna zajmie jej miejsce. To oczywiście wpływa na mniejsze spożycie paszy, co przekłada się na spadek wydajności mlecznej. Jeśli krowy kładą się w różnych miejscach w twojej oborze to może być znak, że legowisk jest za mało, i nie starcza ich dla najsłabszych krów w stadzie. Utrudniać to będzie zachowanie odpowiedniej higieny.

Jeśli więc, twoje maty lub inne podłoże, już dawno straciły swoje pierwotne właściwości lub zaoszczędziłeś przy ich wyborze, licz się z tą kwestią – krowa dłużej leżąca da więcej mleka. Dłużej leży jeśli jest jej wygodnie. Tzn. ma odpowiednią ilość miejsca oraz leży na czymś miękkim. Jednym z miękkich rozwiązań jest mata dla bydła. Ciekawe ile możesz tracić litrów mleka miesięcznie, przez zaniedbanie z tej strony?

Krowa legowisko

Maty legowiskowe dla krów mlecznych, a zdrowie twojego stada.

Podczas leżenia racice odpoczywają i suszą się w naturalny sposób – sprzyja to zdrowiu kończyn w stadzie.
Jeśli legowisko jest niewygodne i krowa musi stać, to taki wymuszony czas stania dodatkowo obciąża kończyny, a oprócz tego wydłuża ich kontakt z obornikiem i gnojowicą, prowadząc do rozmiękczenia rogu racicowego, co może prowadzić do większej liczby chorób. Gdy twoje maty legowiskowe są zużyte, krowa dodatkowa może mieć odparzenia. Zwykle stare maty nie mają już tak dobrych właściwości wilgotno-odpornych, a to wilgoć jest powodem odparzeń. Dalej tłumaczyć nie trzeba, poparzenia, odparzenia mniejszy komfort odpoczynku – mniejsza wydajność.

Ważnym aspektem jest również twardość podparcia w momencie wstawania przez krowę. Mało hodowców zwraca na to uwagę, ale tak, mata dla krów powinna być miękka do leżenia i twarda do wstawania. Jeśli mata dla bydła nie ma pewnych punktów, krowie ciężko się wstaje. Czym to skutkuje? Może oddawać kał na leżąco, co tragicznie wpływa na jej zdrowie. Gdy krowa nie ma problemu ze wstawaniem, jest to dla niej wygodne, to wypróżnia się na stojąco nawet 16 razy na dobę.

Przeżuwanie ułatwia trawienie, szczególnie pasz zawierających dużo włókna. Krowy przeżuwają na dobę średnio od 8 do 9 godzin – najchętniej leżąc. Jeśli leżą krócej niż 12-14 godzin na dobę – najprawdopodobniej legowisko jest niewygodne. Więc, jeśli twoje maty legowiskowe dla krów nie są już takie jak dawniej, warto zastanowić się czy nie powodują dyskomfortu u krów podczas leżenia czy wstawania?

Legowiska dla krów

Jakie problemy mogą sprawić Ci źle dobrane lub zaniedbane maty gumowe dla bydła?

  • Spadek wydajności krowy, nawet do 5kg dziennie. Policzmy to. Przykładowo jesteś hodowcą, który ma 50 sztuk bydła. 50 SZTUK RAZY 5 KG daje nam wynik 250 kg dziennie. Przez miesiąc jest to 7500kg, teraz pomnóż to przez cenę mleka i przez kilka lat. Oczywiście jest to założenie bardziej optymistyczne, ale nawet przy najmniej optymistycznym założeniu wynik jest szokujący, jak wiele możesz tracić.
  • Choroby racic i kulawizny. Większe wydatki na lekarstwa i leczenie. Spadek wydajności.
  • Choroby układu pokarmowego przez nieodpowiednie wypróżnianie się krów. Spadek wydajności
  • Są to tylko najogólniejsze problemy, które mogą wystąpić przez zaniedbane lub nieodpowiednie materace legowiskowe dla bydła.

Potrzebujesz pomocy w wyborze mat legowiskowych? Chętnie doradzimy.

tel. 25 792 38 43



ZADZWOŃ

Jak poprawić stan mat legowiskowych niskim kosztem?

Higiena, higiena i jeszcze raz higiena. Maty legowiskowe, ogólnie legowiska, muszą być regularnie czyszczone, a leżący na nich gnój zgarniany. Jeśli jest problem z racicami przez roznoszące się w stadzie choroby, warto regularnie odkażać stanowiska dopóki problem nie zniknie. Niestety w tym wypadku nie ma cudownego sposobu na polepszenie jakości mat czy magicznego triku, który je odświeży i przywróci dawne właściwości. 

Jeśli twoje maty nie spełniają już wymagań, aby twoje stado mogło spokojnie wypoczywać i produkować mleko, warto zastanowić się:

  • Czy nie zaczynam tracić mleka, przez to, że krowy leżą za krótko?
  • Jak mogę poprawić swoją wydajność na najwyższy poziom?
  • Czy nie borykam się z chorobami racic i kulawiznami?
  • Czy krowy słabszej hierarchii w stadzie mogą leżeć? (zwykle to one dają najwięcej mleka)

Wyciągnęliśmy wnioski, które wskazują, że miejsca wypoczynkowe dla krów to bardzo ważna sprawa w twoim gospodarstwie. Oczywiście jeśli zaniedbujesz inne rzeczy, nowe maty legowiskowe nie sprawią, że twoja wydajność korzystnie wzrośnie, ale jeśli robisz wszystko dobrze, a twoje stado nie może zwiększyć wydajności to już wiesz gdzie może być problem.

Niewygodne maty stanowiskowe dla krów to powszechny problem w polskich gospodarstwach. Pamiętajmy, że jeśli zadbamy o zwierzęta, one naprawdę odwdzięczą się nam litrami mleka.

Mata legowiskowa dla krów

Jak rozwiązać problem?

Jeśli dostrzegłeś taki problem w swojej oborze, jak go rozwiązać? Na rynku są dziesiątki propozycji, która opcja jest najlepsza dla Ciebie? Goła posadzka, styropian pod posadzką, różnego rodzaje maty gumowe, materace dla krów, różne ściółki, piasek, słoma, co wybrać i co będzie najlepsze?

Przeprowadziliśmy audyt, w którym przedstawiamy nasze szerokie spojrzenie na ten temat (25 LAT DOŚWIADCZENIA). Jeśli więc szukasz rozwiązania, omówimy co proponuje rynek, i zastanowimy się co będzie najlepszym wyborem.

Maty stanowiskowe, gumowe

Jakie wybrać legowisko dla krów?

Jeśli masz już maty legowiskowe i szukasz lepszego rozwiązania, lub zdecydowałeś się na montaż mat legowiskowych, koniecznie sprawdź rozwiązanie, które znaleźliśmy i wielokrotnie testowaliśmy. Jest to najwyższa jakość mat legowiskowych dla krów. Nie ma bardziej komfortowych i trwałych mat legowiskowych na rynku.

Jeśli stoisz przed wyborem legowiska, poniżej postaramy się napisać o zaletach i wadach każdego z nich. Możesz również wypełnić formularz kontaktowy. Nasz doradca skontaktuje się z tobą i umówi na bezpłatną wizytę. Dokładnie doradzi Ci, jakie legowiska sprawdzą się w twojej oborze, a jeśli planujesz postawić nową, obliczy jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. Jeśli chcesz skorzystać bezpłatnie z naszego doradcy, wypełnij formularz poniżej. Jeśli nie, przejdź dalej.

Jakie wybrać legowiska?

Ciężko jest doradzić, nie widząc obory, a także nie znając twoich planów. Dlatego potraktuj ten artykuł jako zarys, tego co można zrobić. Jeśli chcesz otrzymać dokładne rozwiązanie problemu, tak jak pisaliśmy wyżej, polecamy zostawienie danych kontaktowych i spotkanie się z naszym doradcą, który podejdzie do tematu bardzo indywidualnie.

Na rynku możemy spotkać takie propozycje: 1) Ściółki organiczne: słoma, wióry, trociny, separat, łupiny 2) Ściółki nieorganiczne: piasek i gumowe materace.

Słoma

Najbardziej popularny i najczęstszy sposób ścielenia legowiska.

Jakie są zalety? Jeśli masz słomę, jest to tanie rozwiązanie, głęboka słoma da również wysoki komfort dla twoich krów – jest miękka. Jest również dobrym materiałem izolacyjnym.

Jakie są wady? Mogą znajdować się lub rozwijać jak w każdym materiale organicznym grzyby i pleśnie, co niestety diametralnie wpływa na ilość zapaleń. Jest to też bardzo duży nakład w pracy. Dodatkowo gdy tniesz słomę, drobne ostre kawałki mogą podrażniać strzyki, przez co krowy będą mniej chętnie się doić. Minusem jest cena słomy, gdy musisz ją kupować…

Piasek

Zalety? Jest dobry pod tym względem, że nie rozwijają się w nim bakterie. Piasek ma również dobrą amortyzację, wpływa na komfort leżenia, ale również podczas wstawania. Dostosowuje się do kształtu krowy co dodatkowo wpływa na komfort. Jest dobrym izolatorem. W upalne dni, piasek będzie chłodniejszy niż temperatura powietrza.

Minusy? Bardzo pracochłonne zadanie. Piasek trzeba często wymieniać, ponieważ łatwo zbiera wilgoć, a wiemy, że jest to powodem odparzeń u krów. Waga pisaku jest również minusem, twoje plecy prędzej czy później dadzą o sobie znać. Niestety wilgotny piasek przyczepia się do delikatnych strzyków i bardzo je drażni. Usuwanie go jest bardzo trudne. Może to również wpływać na szybsze zużycie instalacji udojowych. Piasek nie jest rekomendowany dla podłóg szczelinowych, gdzie używana jest pompa oraz mieszadło. Piasek może zatrzeć system odprowadzania gnojowicy.

Separat

Rzadziej spotykane, ale niektórzy hodowcy do ścielenia legowisk wykorzystują separat. Jest frakcją stałą gnojowicy odzyskaną za pomocą separatora. W wyniku tego uzyskuje się separat o wilgotności w granicach 40%, który może służyć do ścielenia legowisk. Można także mieszać go z wapnem, w celu zmniejszenia jego wilgotności oraz ograniczenia liczby drobnoustrojów lub kompostować przez 2-3 miesiące, a następnie użyć jako ściółki albo nawozu.

Główną wadą tego systemu jest wysoki koszt zakupu separatora oraz budowy instalacji. Nie stwierdzono wzrostu komórek somatycznych w mleku ani stanów zapalnych wymion po zastosowaniu separatu do ścielenia. Jednak jest to sposób pracochłonny jeśli chodzi o separację oraz ryzykowny, ponieważ trzeba pilnować wilgotności i bakterii.

Piasek

Przed zastosowaniem na legowisku powinny one być poddane odsianiu, odpyleniu oraz obróbce termicznej. Materiał ten, o wilgotności wynoszącej około 12%, ma dobre właściwości izolujące, wysoką chłonność wilgoci oraz umożliwia redukcję zapachu amoniaku i pozostawia w pomieszczeniu świeży zapach.

Przy wyborze trocin na ściółkę należy zwrócić uwagę, z jakiego gatunku drzewa pochodzą. Odpady z drzew twardych, takich jak dąb, zawierają ostre drzazgi, które mogą ranić krowy. Odpowiednim materiałem jest drewno miękkie, sosnowe, świerkowe lub lipowe. Wadą trocin jest problem z ich składowaniem. Obornik z ich dodatkiem zakwasza glebę i dopiero po przekompostowaniu może być stosowany jako pełnowartościowy nawóz.

Mata dla bydła – zalety:

Na rynku są dostępne maty wykonane w całości z gumy oraz z gąbki lub pianki pokrytej gumą. Można również wyposażyć legowisko w materace wodne, które zapewniają duży komfort. Maty legowiskowe powinny być miękkie i grube oraz mieć specjalną budowę, która zapewnia dodatkową amortyzację zwierząt, ale są najdroższym rozwiązaniem. Górna powierzchnia tworzy antypoślizgową strukturę zabezpieczającą zwierzęta przed upadkiem, a tylna część posiada delikatny spadek, który umożliwia samoczynny spływ odchodów w stronę korytarza gnojowego.

Główną zaletą stosowania mat jest zmniejszenie pracochłonności hodowcy przy obsłudze legowisk i łatwe utrzymanie czystości zwierząt oraz mniejsza produkcja obornika. Są one także produktem trwałym. Jednak cena dobrej maty, która będzie spełniała wymagania krów, jest wysoka. Najczęściej te najtańsze są twarde i mało komfortowe dla zwierząt. Dlatego przy ich wyborze należy również zwrócić uwagę na grubość, miękkość oraz odpowiednią budowę, która zapewnia dodatkową amortyzację. Niestety, jeśli zaoszczędzimy na jakości mat, szybko możemy tego pożałować. Tanie maty szybko się rwą i niszczą.

Osobiście najczęściej polecamy, rozwiązanie jakim są maty legowiskowe. Wiemy, jak ciężką pracą jest praca rolnika, dlatego wyznajemy zasadę, że najlepiej jest zainwestować, ale w przyszłości zarobić, a przy tym oszczędzić sobie czasu oraz utraty zdrowia.

Dla krów Centrum Rolnictwa

Ważne podsumowanie:

Tak jak wspominaliśmy jest to artykuł, który powinieneś potraktować jako pomoc, jeśli chcesz się zdecydować na którąś opcję, skontaktuj się z naszym doradcą i wypełnij formularz kontaktowy, który jest powyżej. Dostaniesz fachowe doradztwo – bezpłatnie!

Niestety wybór mat legowiskowych jest równie trudnym wyborem, dlatego przedstawiamy Ci materace dla krów, które według nas (25 lat doświadczenia) oraz według wielu innych gospodarzy są najlepszym wyborem. Nie rwą się jak zwykłe maty, mają gwarancję 10 lat, są najwyższej jakości, a komfort jaki dają krowie jest niesamowity, sam nie uwierzysz… Dodatkowo są łatwe w czyszczeniu i nie wymagają ścielenia, są praktycznie bezobsługowe, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i zdrowie.

Potrzebujesz pomocy w wyborze mat dla swoich krów? Chętnie pomożemy.

tel. 25 792 38 43



ZADZWOŃ

Maty legowiskowe Promat – Idealne rozwiązanie dla krów.

Krowa, o której komfort odpowiednio się zatroszczono będzie krową bardziej wydajną — to niezaprzeczalny fakt. A nikt nie jest w stanie uczynić tego lepiej niż Maty legowiskowe Promat. W ubiegłych 25 latach, producenci mleka z ponad 50 krajów świata pracowali z marką Promat nad zadaniem zwiększenia wydajności krów mlecznych i poprawą rentowności gospodarstwa hodowlanego, dzięki wykorzystaniu opracowanych przez firmę komfortowych legowisk dla krów.

PASTURE MAT – maty legowiskowe

Pasture Mat świetnie się sprawdza ponieważ materiał odwzorowuje naturalne stanowisko pastwiskowe okrycie wierzchnie, kolor zloty, woskowane CS.

Produkowana w Europie pianka z efektem pamięci o optymalnej gęstości i wysokiej wytrzymałości, ułożona na wierzchu materaca wypełnionego ścinkami gumowymi, zapewnia niezrównany poziom miękkości i komfortu.

Redukuje częstość występowania obrzmień stawu skokowego i zapewniania stabilny punkt oparcia, umożliwiającego zwierzęciu łatwe przyjmowanie pozycji leżącej i podnoszenie się z niej.

Łatwa do czyszczenia – użytkowanie niemal bezobsługowe


PACK MAT – maty legowiskowe

Materac pozwalający na oszczędność piasku lub ściółki 25 mm do 75 mm.

Łączy wszystkie zalety głębokiego legowiska zużywając jednocześnie do 70% mniej ściółki.

25mm do 75mm ściółki na wierzchu materaca wypełnionego ścinkami gumy oraz przepuszczalne okrycie wierzchnie zapewnia doskonały komfort i bardziej stabilne oparcie.

Po co zajmować się górami separatu lub słomy?

Pack Mat jest rozwiązaniem o wiele bardziej produktywnym dla Ciebie i Twojego stada – mniejsze zużycie ściółki oszczędza Twój czas i pracę.

COMFORT MAT – materace legowiskowe

Produkowana w Europie pianka z efektem pamięci o optymalnej gęstości i wysokiej wytrzymałości zapewnia długotrwały okres użytkowania i maksymalny poziom komfortu.

Dostępna w grubościach 40 mm lub 80 mm.

Folia ochronna zatrzymująca wilgoć przyczynia się do zachowania nienaruszalnej struktury pianki.

Pianka – zapewnia komfort legowiska, odpręża i poprawia krążenie w organizmie. Wygodne legowisko = większa produkcja.

Comfort Mat to najdoskonalszy materac piankowy dostępny na rynku.

Wysokiej jakości pianka dokładnie dostosowuje się do kształtu krowy, zapewniając jej wyjątkowy komfort i podparcie.

Najwygodniejsze maty na rynku:

“To więcej zalet niż myślałem, ponieważ Maty Promat zapewniły mojemu stadu, najwyższy komfort, krowy leżą dłużej”

“Widzę wzrost wydajności mleka i poprawę z wypróżnianiem się krów na stojąco”

“Chodziło nam o rozwiązanie problemów zdrowotnych w stadzie, dzięki matom Promat – udało się”

“Odkąd mamy maty Promat, rzadziej występują problemy z nogami u krów i chorobami żwacza”

Masz więcej pytań?
Śmiało! Skontaktuj się z nami i upewnij, że to dobry wybór.

Chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem. Zadzwoń do nas.

tel. 25 792 38 43



ZADZWOŃ

lub napisz:

Rolniczy sklep internetowy
Rolniczy sklep internetowy
skrojony na miarę twoich potrzeb

Jesteś producentem mleka? To sklep, który został stworzony z myślą o tobie. Posiadamy szeroki asortyment części do systemów udojowych oraz środki utrzymania czystości, higieny i niezbędne wyposażenie.

Oferta dla rolników Centrum Rolnictwa
Usługi dla rolników
dostępne na terenie całego kraju

Doświadczenie jakie zdobyliśmy pozwoliło nam stać się liderem w branży rolniczej. Od projektu, przez doradztwo, aż do montażu i serwisu. TAK - naszych serwisantów możesz zostawić samych, o nic się nie martwiąc. Niezawodność, szybkość i pewność siebie, to cechy, które zyskaliśmy przez wiele lat.