Posiadając odpowiednią wiedzę stworzysz najlepsze możliwe warunki dla swojego stada. Pomożemy Ci w tym. Sprawdź 5 wskazówek dotyczących dobrej wentylacji w oborze.

Wentylacja w oborze mlecznej – zalety

 • Tłumi stres cieplny
 • Wentyluje przez cały rok
 • Suche powietrze to mniejsze ryzyko infekcji
 • Wentylacja naturalna bez przeciągów
 • Poprawa dobrostanu zwierząt
 • Wentylacja według grup wiekowych
 • Automatycznie regulowana
 

 

Melkveestal ventileren_vvk9_1

Wskazówka 1: Stwórz wentylację poprzeczną dzięki regulowanym kurtynom

Ważne jest, aby stworzyć w oborze wentylację krzyżową : świeże powietrze wchodzi z jednej strony i jest wydmuchiwane z przeciwnej strony. Osiąga się to poprzez zapewnienie wystarczającej wentylacji bocznej.

Dzięki regulowanym kurtynom dostajesz powietrze jak najwyżej do budynku przez górę, aby uzyskać przyjemny przepływ bez przeciągów.

Obowiązuje zasada: im szersza obora, tym wyższy powinien być otwór. Prosimy o kontakt ze swoim specjalistą ds. wentylacji, aby można było zapewnić odpowiednią wentylację. Jeśli takiego nie masz, służymy swoją pomocą, widzą i doświadczeniem.

Wskazówka 2: Zapewnij dodatkowe wentylatory

Zapewnij swojej oborze dodatkowe wentylatory. Są one również kontrolowane przez komputer klimatyczny, aby pochłaniać szczyty ciepła w lecie. W ten sposób zapobiegasz stresowi cieplnemu u bydła i zapewniasz optymalną wentylację w oborze . 

Wentylacja poprzeczna lub wzdłużna

W zależności od rodzaju konstrukcji i sytuacji, wentylatory mogą wzmocnić naturalną wentylację poprzeczną lub zdecydowano się na umieszczenie ich w funkcji wentylacji wzdłużnej.

Wskazówka 3: Wybierz komputer klimatyczny

Kontroluj swoje regulowane kurtyny i wentylatory za pomocą komputera klimatycznego! W ten sposób uzyskasz zawsze optymalną wentylację w oborze mlecznej .

Komputer klimatyczny uwzględnia:

 • Prędkość wiatru
 • Kierunek wiatru
 • Temperaturę wewnętrzną
 • temperaturę na zewnątrz
 • Wilgotność
 • Deszcz
 
Dodatkowa zaleta: komputer klimatyczny może również sterować systemem zamgławiania, ogrzewaniem i oświetleniem. Krótko mówiąc, korzystając z komputera klimatycznego, Twoje zwierzęta będą w najbardziej optymalnym klimacie w oborze 24h przez 365 dni w roku.

Wskazówka 4: Zapewnij bramom siatkę chroniącą przed wiatrem

Wskazane jest zamknięcie otworów w oborze, bramami z siatki przeciwwiatrowej. Bramy z siateczki chroniącej przed wiatrem zapewniają dodatkową wentylację w budynku, bez przeciągów. Porty zapewniają wsparcie w narożnikach, do których nie może dotrzeć zwykła wentylacja.

Wskazówka 5: Zapewnij bezpieczeństwo

Przepisy są surowe, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Przestrzegaj nałożonych norm bezpieczeństwa, instalując w systemach siatki na ptaki. Gwarantuje to 100% bezpieczeństwo sobie i innym. Trzymasz również ptaki z dala od swojej obory mlecznej. 

Potrzebujesz więcej informacji lub doradztwa? Chętnie doradzimy.

tel. 25 792 38 43

Rolniczy sklep internetowy
skrojony na miarę twoich potrzeb

Jesteś producentem mleka? To sklep, który został stworzony z myślą o tobie. Posiadamy szeroki asortyment części do systemów udojowych oraz środki utrzymania czystości, higieny i niezbędne wyposażenie.

Usługi dla rolników
dostępne na terenie całego kraju

Doświadczenie jakie zdobyliśmy pozwoliło nam stać się liderem w branży rolniczej. Od projektu, przez doradztwo, aż do montażu i serwisu. TAK - naszych serwisantów możesz zostawić samych, o nic się nie martwiąc. Niezawodność, szybkość i pewność siebie, to cechy, które zyskaliśmy przez wiele lat.