Systemy udojowe

wpis w: Bez kategorii | 0

Systemy udojowe

Dziś pomówimy o istniejących już systemach udojowych i kosztach jakie im towarzyszą. Wyróżniamy dość sporo różnych sposób pozyskiwania mleka, i nie będziemy oczywiście mówić o dojarce konwiowej która powoli odchodzi w zapomnienie a o bardziej zaawansowanym systemie doju.

Dojarka przewodowa –

Gdy ilość krów w gospodarstwach mlecznych zaczęła rosnąć ,system udoju „dojarz – wiadro” był zbyt pracochłonny dlatego wprowadzono dojarki przewodowe. W składzie których wchodzą rurociągi (mleczny i próżniowy) które znajdowały się nad krowami w rzędach i były wyposażone w szybkie wejścia nad każdą osobną krową. Dzięki temu aparat udojowy zmniejszył swoją masę i wielkość  i mógł trzymać się na wymieniu dzięki podciśnieniu. Następnie mleko spływało grawitacyjnie do zbiornika i oszczędzało to nasze plecy i siły.

Stosunkowo założenie takiej dojarki wiążę się z nie dużym kosztem z racji możliwości wyboru nowej bądź używanej . Cena uzależniona jest od wyposażenia i długości rurociągu. Dalej możliwa jest instalacja takiego urządzenia w Firmie Technik – wyszkolony pracownik chętnie może udzielić pomocy w wyliczeniu i odpowiednim wyborze podzespołów : nr kontaktowy 25 792 38 43.

Ale wracając do tematu chcemy zwrócić Państwa uwagę na inny dość ważny szczegół. Najczęściej wybieramy dojarkę przewodową, by ograniczyć czas spędzany w oborzę oraz  ułatwić naszą pracę i oszczędzić siły – ale dalej musimy robić to naszymi rękoma i rano i wieczorem. Rzadko kiedy przychodzi nam na refleksję co do kosztów jakie ponosimy  jako samozatrudnieni w własnym gospodarstwie.  Pewnie mało kto pozwala sobie na pracownika z zewnątrz który wiadomo nie zadba o nasz inwentarz tak jak my sami.

A czy nie lepiej zarządzać stadem aniżeli doić je?  Tu na pomoc przychodzą nam inne systemy udojowe mianowicie:

  • hale udojowe
  • roboty udojowe
  • karuzele

Niektóre ograniczają pracę i pozwalają na szerszą możliwość zarządzania stadem a inne zmniejszają czynnik rąk ludzkich do minimum. W następnym artykule powiemy o zaawansowanych halach udjowych.