Prasy zmiennokomorowe Lely Welger

wpis w: Maszyny rolnicze Lely | 0

Lely Welger RP 445

Zadanie główne – elastyczność. I to charakteryzuje ten szeroki asortyment pras zwijających. Model Lely Welger RP 445 oferuje najwyższą wydajność, bez względu na to czy pracuje przy sianie, słomie, czy wilgotnej zielonce. Szeroki zakres możliwości, jaki ta maszyna ma do zaoferowania, charakteryzuje się dużą elastycznością. Gęstość beli, jej średnica, materiał wiążący, a nawet długość cięcia mogą być, w razie potrzeby, kontrolowane za pomocą panela sterującego z kabiny traktora.

lely

Wirnik podający lub urządzenie tnące

W zależności od wymagań i zastosowań, prasa zwijająca może być wyposażona albo w wirnik podający lub jeden z trzech różnych urządzeń tnących. Wirnik podający o średnicy 500 mm posiada wyjątkowo szerokie otwarcie w kierunku komory belowania, zapewniając ogromną i dobrze znaną użytkownikom wydajność. Wytrzymały wirnik ma palce zrobione ze sprężystej stali.

Korzyści wynikające z zastosowania wydajnego urządzenia do cięcia:

• Niższe koszty uzyskania jednej beli, dzięki jej zwiększonej gęstości.
• Lepsza strawność paszy, dzięki ulepszeniu konserwacji i jakości karmy.
• Oszczędność czasu z powodu łatwiejszego przygotowywania paszy.

Dodatkowa inwestycja w urządzenie tnące jest zawsze opłacalna i dlatego seria maszyn Lely Welger RP 445 obejmuje trzy konfiguracje z 13, 17 lub 25 nożami.

Mastercut13 – sztywny i niedrogi

Wszechstronny asortyment supernowoczesnych urządzeń tnących zaczyna się od Mastercut13. Zbierany materiał jest starannie cięty przez 13 wyjątkowo długich noży, które sięgają głęboko w obszar pierścienia wirnika tnącego o średnicy 500 mm. Zbiór może być pocięty na kawałki o długości zaledwie 90 mm. Dwugwiazdowy wirnik gwarantuje imponującą przepustowość.

Xtracut17 – wysoka przepustowość i optymalna łatwość operacji

17 noży tego urządzenia tnącego podzielono na dwie grupy po osiem i dziewięć noży. Operator może wybrać odpowiednie ustawienie z kabiny traktora za pomocą panela sterującego E-link. Wirnik tnący o średnicy 500 mm ma wyjątkowo otwartą konstrukcję, która zapewnia spiralnie ukształtowanym palcom dużą chwytliwość przy zbiorze. Dzięki takiej konstrukcji wirnika, przepustowość zbieranego materiału do komory belowania jest duża, zapewniając wysoką wydajność przy belowaniu materiału o dużej objętości.

Xtracut25 – maksymalna wygoda i optymalne możliwości cięcia

Model Lely Welger 445 może być wyposażony w system tnący Xtracut25 z wybieralnymi zestawami noży. Możliwy jest podział 25 noży na różne grupy, których można używać niezależnie od siebie. Operator może wybrać 25, 13 lub 12 noży za pomocą ręcznego panela sterującego E-link umieszczonego w kabinie traktora, bez konieczności fizycznego wyjmowania noży. Oszczędza to czas i wysiłek.

Z powodu dużej liczby palców – cztery na każdy pierścień – wirnik Profi posiada ogromną chwytliwość zbieranego materiału, zapewniając możliwość całorocznych prac przy kiszonce. Ten wysokiej klasy wirnik gwarantuje nieprzerwane działanie i ponadprzeciętną jakość cięcia zbiorów wszelkiego rodzaju oraz przy każdej pogodzie.

Lely Welger RP 415

Prasy zwijające zmiennokomorowe są używane w różnych warunkach, dlatego stawiane im wymagania także znacznie się różnią. Linia pras Lely Welger RP 415 charakteryzuje się doskonałymi właściwościami technicznymi do zastosowania przy przygotowywaniu siana i słomy, kiedy cięcie zbioru nie jest konieczne. Wirnik podający oraz szeroki podbieracz zaprojektowano tak, by zbiór szerokich pokosów przebiegał łatwo, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnej gęstości beli dzięki wypróbowanemu Systemowi Stałego Nacisku (CPS – Constant Pressure System). Najlepszą oznakę wyjątkowej jakości i trwałości tych pras można znaleźć w nazwie… Lely Welger!

Szeroki podbieracz – duże pokosy

Model RP 415 posiada bezkrzywkowy podbieracz o szerokości 2,25 m z pięcioma rzędami palców. Wydajność podbieracza jest ogromna. Długie, 5,6 mm palce mają duże spirale i dlatego są idealne do zbioru z wysokiego ścierniska. Dzięki ich dużej elastyczności, palce potrafią łatwo dopasować się do nierównej powierzchni pola i w ten sposób wyeliminować zanieczyszczenia. Zawieszenie podbieracza można regulować, a jego doskonałe dopasowywanie się do nierówności gruntu wynika z połączonego działania łańcuchów wysokości z kołami podporowymi.

Dobre pobieranie – optymalne wyniki

Równy i stały przepływ plonów ma nadrzędne znaczenie dla dobrej wydajności i kształtu beli. Dobry system podający, zwłaszcza w przypadku pras zwijających z szerokim podbieraczem, oznacza różnicę pomiędzy płynnym, ciągłym działaniem, a podawaniem plonów z towarzyszeniem szarpnięć i wstrząsów. Dzięki dwóm ślimakom transportującym, materiał zebrany na krańcach podbieracza jest przenoszony bez wysiłku do wlotu prasy o szerokości 1,25 m. W ten sposób, zewnętrzne warstwy beli są równe i zwarte.

Duży wirnik podający – maksymalna przepustowość

Model Welger RP 415 posiada wirnik podający o średnicy 500 mm z dużymi palcami. Dzięki średnicy wału wirnika, otwarcie do komory belowania jest maksymalne, co zapewnia ogromną przepustowość. Wymagania co do mocy pozostają na niskim poziomie, dzięki małemu oporowi w kanale podającym.

CPS – Constant Pressure System (System Stałego Nacisku) – najlepsze bele, najwyższa prędkość

W przypadku pras zwijających, początek formowania beli ma rozstrzygające znaczenie dla kształtu beli i wydajności. Mechaniczna część CPS (systemu stałego nacisku) zapewnia pasom elastyczność, czyniąc początek formowania beli płynnym i łatwym. Zwłaszcza w przypadku siana i słomy zapewnia to ogromny wzrost wydajności.

Zaraz po uformowaniu rdzenia beli, zostaje włączony mechanizm hydrauliczny CPS (systemu stałego nacisku) i dzięki dobrze zaprojektowanej geometrii urządzenia napinającego pasy, uzyskuje się wysoce jednolitą gęstość beli, na skutek wzrastającego nacisku wywieranego przez pasy. Zatem, poprawne formowanie beli jest zapewnione, gdyż gęstość belowania pozostaje stała aż do uzyskania maksymalnej średnicy. Twarda, zewnętrzna warstwa eliminuje utratę jakości spowodowaną wietrzeniem i wsiąkaniem deszczu.

 

www.lely.com                                                                          www.wp.pl