Prasowijarka Lely Welger RPC 445

wpis w: Maszyny rolnicze Lely | 0

Lely Welger RPC 445 Tornado

Zmienna komora daje możliwość łatwego zwijania bel o różnych średnicach. W rezultacie zawsze można formować bele z optymalną wydajnością lub reagować na zapotrzebowanie klientów. Oczywiście potrzebna jest równie duża elastyczność systemu owijającego. Folia powinna przykrywać bowiem całość beli, a liczba obrotów powinna być zgodna ze średnicą beli i żądaną liczbą warstw folii. W ten sposób, wszystkie bele są perfekcyjne owinięte, koszty folii są właściwe, a czas owijania minimalny. Lely Welger RPC 445 Tornado jest pierwszą prasoowijarką, która spełnia cały ten wachlarz wymagań. Tornado działa zdumiewająco szybko i automatycznie dopasowuje cały proces owijania do średnicy beli.

System owijający prasy Tornado – nowy wzorzec!

Całkowicie nowa konstrukcja tej prasoowijarki wzięła się z pomysłu, by zaprojektować system owijający, który będzie szybki, a jednocześnie zapewniający perfekcyjne owinięcie  bel o średnicy od 0,90 – 1,60 m.

Klapa tylna otwarta, klapa tylna zamknięta i już!

Jeśli chce się być naprawdę szybkim, należy wykorzystać każdy ułamek sekundy, tak jak sprinter w biegu na 100 m. Dokładnie to zapewnia  system owijania Lely Welger. Szybki transfer beli w maszynie jest doskonałym przykładem optymalnej oszczędności czasu. Prasa umieszczona jest wyżej, dzięki czemu bela – sterowana przez prowadnice – jest natomiast płynnie przenoszona na owijarkę. W rezultacie klapę tylną można natychmiast zamknąć. Jednocześnie owijarka pierścieniowa wykorzystuje optymalnie przestrzeń za klapą tylną. Tak naprawdę Tornado owija belę jeszcze zanim klapa tylna zostanie zamknięta.

Szybki i miarowy transfer beli

Największy zysk w szybkości pracy uzyskano na etapie przenoszenia beli; bela przetacza się płynnie na owijarkę nawet przy trudnych kątach. Transfer beli pomiędzy prasą a owijarką jest płynny i dokładny nawet na stromych zboczach.

Płynny napęd – mało serwisowania

Pierścień jest napędzany przez gumowe rolki napędowe, podczas gdy dwie inne rolki dbają o to, by zachowana była właściwa pozycja a także napięcie pierścienia. Pierścień jest także wspierany przez rolki gumowe, więc cały zespół działał płynnie i bez hałasu. Urządzenie hamujące składa się ze szczęk hamulcowych, które są dociskane do pierścienia owijającego.

Automatyczne ustawienie do każdej beli

Podstawowymi parametrami automatycznego działania owijarki jest średnica beli i liczba warstw folii. Dlatego podczas wiązania siatką mierzona jest średnica beli i przekazywana do systemu owijającego, który natychmiast ustawia właściwą wysokość pierścienia owijającego. Następnie komputer oblicza liczbę obrotów potrzebnych do owinięcia beli w wymaganą liczbę warstw folii.

Łatwa regulacja oraz maksymalna wszechstronność oznacza, że nie jest problemem sytuacja, kiedy ostatnia bela na polu nie osiąga wymaganej średnicy lub, przeciwnie, jest trochę większa. System owijający Tornado mierzy każdą belę, aby owijarka dopasowała się do właściwych ustawień w momencie wiązania siatki. Jest to szczyt elastyczności!

Szybkie osiąganie właściwych obrotów

Oszczędność czasu podczas procesu owijania ma znaczny wpływ na skrócenie czas jednego cyklu pracy tej prasoowijarki. Dzięki płynnemu napędowi owijarki pierścieniowej, rolki folii mogą być szybko ustawione na właściwą liczbę obrotów. Dociski folii także odgrywają ważną rolę. Dzięki na nowo zaprojektowanej konstrukcji, potrzebne jest tylko małe otwarcie, aby uwolnić folię i w rezultacie owijarka nie musi spowalniać pracy bez potrzeby.

Belowanie bez owijania

Owijarka może być wyłączona przy belowaniu siana lub słomy. Uformowana bela będzie wtedy przeniesiona przez stół na ziemię lub zatrzymana aż do uformowania drugiej beli, aby dwie bele mogły być ułożone razem.

Dociski folii: duży zasięg, płynne działanie

Z powodu różnic w wysokości folii, dociski muszą mieć bardzo duży zasięg. Dlatego dwustopniowe (Two Step) dociski folii mają wyjątkowe szerokie otwarcie, które odbywa się w dwóch krokach. Metoda blokowania zapewnia maksymalne trzymanie folii, aby została ona właściwie przycięta i utrzymana we właściwej pozycji.

Dobrze znana prasa zwijająca z nowym systemem podającym

Serce tej prasoowijarki – znana zmiennokomorowa prasa zwijająca RP 445 – potwierdziła na przestrzeni wielu lat swoje możliwości formowania beli o znakomitej gęstości, swoją wydajność oraz niezawodność. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości, a nowy wymiar tej reputacji nadaje nowy, bogato wyposażony wirnik tnący o średnicy 800 mm, który ma 6 zębów na każdym pierścieniu, wyposażony w zespół tnący Xtracut25.

Oczywiście, Hydroflex!

Każda prasa zwijająca Lely Welger z wirnikiem tnącym może być wyposażona w podłogę kanału podającego Hydroflex. Gumowe klocki umożliwiają odgięcie podłogi pod wirnikiem tak, aby kamień lub zbrylony materiał mogły swobodnie przejść. Gdy pojawi się zator, podłogę może odchylić się w dół, zięki czemu problem można łatwo usunąć.

Nowy podbieracz bez krzywkowy

Tornado posiada przeprojektowany, bez krzywkowy podbieracz o szerokości 2,25 m. Prędkość obrotowa podbieracza z pięcioma rzędami palców, podajników ślimakowych oraz wirnika została tak dobrana, by zapewnić doskonałe zbieranie i przepływ zbioru. Ponieważ podbieracz nie posiada toru krzywkowego, liczba części obracających się jest minimalna, co sprawia, że ta prasoowijarka jest jeszcze bardziej niezawodna i łatwa w konserwacji.

Wyjątkowo zwarta na czas transportu

Aż do teraz, drogi z żywopłotami, wąskimi mostami i bramami były zawsze przeszkodą dla wielu maszyn rolniczych. Ta nowa prasoowijarka została tak zaprojektowana, by ograniczyć jej szerokość transportową do tylko 2,80 m, przy długości zaledwie 5,75 m! W połączeniu z szerokimi oponami, powstała maszyna jest wyjątkowo łatwa w manewrowaniu, stabilna i wszechstronna.

Model Tornado standardowo posiada

• Bezkrzywkowy podbieracz o szerokości 2,25 m
• Wirnik Profi o średnicy 800 mm
• Urządzenie tnące Xtracut25
• Hydroflexcontrol
• ADS – dodatkowy system napędu i rolki Opticlean
• System wiązania siatki Varionet
• Urządzenie sterujące Pro-link
• Automatyczne smarowanie łańcuchów
• Wał napędowy ze sprzęgłem krzywkowym
• Miejsce na 12 rolek folii
• Opony Flotation Pro 710/40-R-22.5
• Czujniki przerwania folii

 

www.lely.com