Samojezdny robot do czyszczenia podłogi rusztowej Lely Discovery

Higiena utrzymania krów a wyniki finansowe

Dobrostan i zdrowie krów mlecznych, a także jakość mleka to główne czynniki wpływające na wyniki finansowe gospodarstwa mlecznego. Oprócz dostępu odpowiedniej ilości wody i wysokiej jakości paszy, codziennie należy zapewnić optymalne warunki bytowania krów. Szybkie pozbywanie się gnojowicy może znacznie pomóc w osiągnięciu tego celu. Wilgoć i odchody zalegające na podłogach rusztowych w oborach to dość częste źródło zakażeń powodujących poważne schorzenia racic. Krowy cierpiące na schorzenia racic produkują mniej mleka, mają kłopoty z chodzeniem i trudniej jest wykryć u nich ruję. W dodatku, nagromadzenie odchodów na podłogach rusztowych, szczególnie w pobliżu boksów, to źródło zanieczyszczenia, które bezpośrednio wpływa na jakość mleka. Czyste wymiona i boksy to podstawowe warunki uniknięcia problemów z jakością mleka.

Czystość to priorytet

Jednym ze sposobów utrzymywania krów i boksów w większej czystości jest częste czyszczenie korytarza gnojowego. Czyszczenie ręczne to zajęcie ciężkie i mało przyjemne, a podłoga pozostaje sucha i czysta tylko na krótko. Systemy konwencjonalne powodują konieczność instalowania dodatkowych przeszkód, wymagają znacznej konserwacji i nie czyszczą przejść. Używając samojezdnego robota do czyszczenia podłogi rusztowej Lely Discovery korytarze gnojowe w oborze można czyścić tak często, jak się chce, dzięki czemu można utrzymać podłogę dla krów w ciągłej czystości i suchym stanie. Wyniki Discovery da się natychmiast zauważyć: mniej odchodów w boksach, czystsze racice, ogon i wymiona, a w stadzie panuje cisza i spokój

Rozsądna inwestycja

Dobry stan zdrowia jest podstawą dobrych wyników produkcyjnych krów, optymalna higiena pomieszczeń inwentarskich jest więc absolutną koniecznością. Z tego punktu widzenia, samojezdny robot do czyszczenia podłogi rusztowej Discovery jest cenną i ekonomicznie uzasadnioną inwestycją.

Jak to działa?

Stacja ładowania

Samojezdny robot do czyszczenia podłogi rusztowej Discovery to pojazd zasilany z akumulatorów, który czyści podłogi obory, sprawiając, że krowy chodzą po czystej i suchej nawierzchni.

Nawigacja

Discovery zasilany jest z akumulatorów, więc po czyszczeniu wraca do stacji ładowania, która umieszczona jest w dogodnym miejscu obory. Stacja ładowania pełni również funkcję punktu wyjścia każdej rundy czyszczenia. Przyczepiony pod spodem maszyny zgarniacz przepycha odchody przez otwory w podłodze rusztowej. Discovery porusza się i jest sterowany na dwóch kołach

Czujnik ultradźwiękowy

Wbudowany czujnik ultradźwiękowy sprawia, że Discovery jeździ wzdłuż ścian w ustawionej odległości. Szczególnym elementem konstrukcji robota do czyszczenia podłogi rusztowej Discovery jest pierścień z przodu urządzenia. Dzięki niemu maszyna nie zablokuje się i nie utknie na przeszkodzie. Pierścień zapewnia również odpowiednie poruszanie się wzdłuż ścian i omijanie przeszkód, takich jak słupy, nogi krów i cieląt.

uża funkcjonalność

Robot Discovery nadaje się do czyszczenia wszystkich płaskich podłóg rusztowych. Dodatkowo Discovery może być używany do utrzymywania w czystości krótkich pomieszczeniach. Robot do czyszczenia podłogi rusztowej Discovery ma bardzo kompaktowe wymiary i jest bardzo niski, dzięki czemu z łatwością przechodzi pod bramkami selekcyjnymi.

Lely Control

Do programowania trasy Discovery wykorzystuje się pilota Lely Control. Trasę można programować w sposób elastyczny, więc operator ma możliwość ustawienia intensywniejszego czyszczenia określonych powierzchni obory o określonych porach dnia.